събота, 20 февруари 2016 г.

ПАРОДИЯТА МВР 3

Бопаджии покрили убийците на Мирослава
        
12.06.2015 
 

           
 Служители на ГДБОП, водени лично от бившия вече шеф на отдел „Антитерор” Валентин Цоновски, са нарушили дузина члена на Наказателно-процесуалния кодекс при ареста и смъртта на перничанина Стойчо Стоев-Чочо. Това сочи доклад на една от двете парламентарни комисии в 41-ото НС, които разследват т. нар. „самоубийство” на Стоев и с който „Телеграф” разполага.
 
 Така реално бопаджии са направили напълно невъзможно разкриването на цялата истина за убийството на 17-годишната Мирослава Николова.
 Припомняме, че тя бе отвлечена преди близо 4 години и впоследствие открита мъртва вследствие на задушаване, а в затвора за похищението и отнемането на живота й лежи само един човек, макар в целия град и до ден днешен да се говори, че той вероятно е най-малката брънка от цяла верига, удобно прикрита не от друг, а от тогавашни високопоставени служители на полицията.
 Мирослава е похитена в началото на ноември 2011 г., а по-късно трупът й е намерен в гора до родния є град Перник. За трагедията от полицията обявяват, че са заподозрени двама души. Марио Любенов-Заека, който е посочен от Стоев и впоследствие е осъден на 28 години затвор. И самият Стойчо Стоев, който се самоубива при изключително странни обстоятелства в присъствието на трима антимафиоти, сред тях и Цоновски.
 Със смъртта му се слага край на възможността истината за изчезването на девойката да излезе наяве, категорични са дори депутатите.
 Според твърденията на бопаджиите Стоев успява по необясним и до днес начин с белезници на ръцете да отключи касата, в която държи оръжията си в дома си, да вземе пистолета си „Глог” и да се гръмне в дясното слепоочие. Всичко това ­ пред очите на антимафиотите и без да остане барут по ръцете на самоубиеца. Самата случка се разиграва буквално броени часове след като познати и на Стойчо, и на Мирослава и сестра й Елеонора чуват „самоубиеца” да се кара с брата на известен местен подземен бос и да отправя предупреждение: „Ще кажа кой е виновен”. Дали е изпълнил заканата си, не е ясно и няма как да разкрие, защото по-малко от 48 часа по-късно умира.
 Внимателното проследяване на последните часове от живота на Стоев обаче показва толкова разминавания между официалната версия и фактите, че остава истинска енигма защо делото за смъртта му е приключено буквално за седмици, без дори да е разследван вариантът да е убит. Заради възникналите веднага съмнения обаче са сформирани не една, а цели две парламентарни комисии. Заключението на едната е дословно:
 „Отговорните власти не са спазили изискванията на законите на страната и това е станало причина да бъдат нарушени правата на български граждани, включително да загине ключов свидетел по делото за отвличането и убийството на Мирослава Николова. В нарушение на Закона за МВР, без да има компетенции да дава указания и да извършва действия по разследването, ГДБОП извършва свои самостоятелни оперативно-издирвателни действия, които не са част от плана на официалното разследване и не са съгласувани с него. Обстоятелствата хвърлят подозрение върху МВР, че не е заинтересовано да бъде разкрита истината за отвличането и смъртта на Мирослава”.
 Паралелната работа на ГДБОП всъщност стартира още в момента, в който е подаден сигналът за отвличането на Мирослава, като основната дейност на антимафиотите се оказва подаването на контролирана информация по случая до медиите. Активизацията им идва, след като Стойчо се появява на хоризонта и дава показания пред полиграф. Нито публично, нито пред депутатите, разследващи случая, МВР обяснява как точно се стига до разпита на Стоев. Близките на Чочо обаче твърдят, че той лично се е обадил по телефона на дясната ръка на Валентин Цоновски – Йордан Монов, за да каже, че иска да даде показания по случая. Отива в София и след теста с полиграф е задържан.
 Тук идва и първото нарушение на НПК, което надлежно е описано и от депутатите. Оказва се, че е задържан не с прокурорско постановление, а със заповед на шефа на сектор „Отвличания”. Така за държавното обвинение той е свидетел, но от МВР го водят „задържан по Закона за МВР”. Това реално означава, че Стоев се е водел „задържан свидетел” ­ статут, какъвто изобщо не фигурира в родното законодателство.
 От момента, в който е отишъл при антимафиотите, до смъртта си Стоев има досег само и единствено с униформени – съответно бопаджии и пернишки полицаи. Въпреки че се води от полицията задържан, не се е обаждал нито на близките си, нито на адвокат, каквито конституционни права има. Дори напротив – по делото са приложени подписани лично от него бланки, че се отказва и от двете си права. Близките му са категорични, че почеркът не е негов, но графологична експертиза така и не е направена. Единственото логично обяснение защо не е настоял да получи адвокат, ако парафът наистина не е негов, е, че Стойчо може през цялото време да е мислел, че е свидетел и да не е знаел, че се води задържан.
 На тази мисъл навежда и фактът, че при проверката си депутатите изобщо не получават документите за задържането на Стоев. Причината е, че МВР отказва да ги предаде. Според източници на „Телеграф” обаче документите за задържането на Чочо са изготвени чак след смъртта му – със задна дата, и именно затова подписите върху тях не са негови. Източниците на вестника са категорични, че това ще лъсне при проверка в електронната система на МВР, ако такава бъде направена.
 Именно затова от МВР решили изобщо да не предоставят документите на депутатите. Още по-любопитен е начинът, по който Стоев е придвижен от София до гората край Перник – там показва местността, но не и конкретното място на заравяне на Мирослава (според версията на полицаите, защото не помнел, макар Стойчо да е бил ловец и да е познавал района в най-малкия детайл), а след това до сградата на РПУ-то и до дома си. През цялото време Стойчо е конвоиран от бопаджии, водени лично от Цоновски, макар нито тогавашният шеф на „Антитерор”, нито придружаващите го разузнавачи от ГДБОП Симеон Димитров и Димитър Ранков да са били предвидени в плана на прокуратурата за конвой, задържане и обиск.
 Друго грубо нарушение на НПК, още повече че „конвоиращите” дори не са били с нужната екипировка, а Цоновски твърди, че е бил при акцията с личния си пистолет, а не със служебния в абсолютно нарушение на всички вътрешни правила в МВР. При проверката след смъртта на Стоев това ще бъде и единственото оръжие на антимафиота, което ще бъде проверено. Впрочем пак в нарушение на всички правила според източниците на „Телеграф” антимафиотите, конвоиращи Стоев, са спирали на бензиностанция и са купували кафета – в това число и за него. Мъглата става пълна при т.нар. обиск в апартамента на Чочо.
 Изключително удивителен е фактът, че при разследването на смъртта на Стоев поемните лица твърдят, че са видели всичко. Причината е, че външната врата е била едва открехната, а килерът, в който се разиграла стрелбата, се намира във вътрешна чупка на коридора, абсолютно недостъпна за който и да било, стоящ на входа. Разположението на апартамента е такова, че какво точно се случва в килера, може да бъде видяно единствено, ако лицето стои точно пред него, при това на отворена врата. При смъртта идва пълното разминаване между твърденията на антимафиотите, водени от Цоновски, и фактите.
 Според първите при влизането в жилището се наложило да бъде спряна задействала се аларма. Тя не е чута от никого навън, още повече че отвън има и двама журналисти. От три дни е нямало и ток – т.е. алармата е нямала захранване. Но въпреки това полицаите се заели със свалянето на датчика, уж за да я спрат. За целта отиват в една от стаите, вземат стол и го носят в средата на коридора, под датчика.
 След като приключват със задачата си, всички вкупом връщат стола, който е носен от Стоев, след което пак се запътват към външната врата. По пътя обаче задържаният обяснил, че иска „да пусне една вода” и макар че вече са подминали банята с тоалетната, е оставен да влезе в помещение, което за присъстващите не би трябвало да е ясно какво е. Помещението е килерът, където е и касата с оръжията, а според твърденията на ченгетата за 2 секунди Стоев ­ въпреки че се води, че е бил с белезници, отваря вратата на стаята, бърка в джоба си, вади двата ключа за сейфа, отваря с тях двете ключалки на касата, вади личния си пистолет „Глог” и се застрелва в дясното слепоочие.
 Въпреки всички тези действия антимафиотите твърдят, че дори са нямали възможност да реагират. А цялата случка в апартамента се разиграва за времето от 3 до 5 минути, свидетелстват присъствали. Тук е моментът да се уточни, че при този т. нар. оглед е било нарушено не само законодателството на страната, а всички възможни вътрешни правила на МВР. В този случай обаче антимафиотите явно не са се притеснявали за безопасността си, защото са отишли без бронежилетки, изобщо не са прегледали стаите, а в касата, от която е изваден глогът, е имало и зареден „Калашников”, с който Стоев е можел да избие всички присъстващи, ако е искал.
 Въпреки десетките въпросителни, които висят без отговор и до днес, делото за смъртта на Стойчо Стоев приключва буквално за месеци. Малкото действия, които са извършени по него, са „на педал” и вместо да обяснят случилото се в апартамента на ул. „Тунджа” 13, по-скоро повдигат нови въпроси. Така например Чочо е погребан от близките си по-малко от 24 часа след трагедията, без да е ясно дали е извършена пълна и качествена аутопсия на трупа му.
 Семейството на загиналия буквално е било помолено да си прибере тялото. Всички жалби, подавани от близките на Стоев за рестартиране на разследването са посрещани с отказ. Така няколко години след отвличането и убийството на Мирослава и загадъчната смърт на Стойчо остава загадка дали двете трагедии не са свързани със заплахата на Стоев към брата на местен подземен бос, че ще каже истината, и думите на Мирослава, които казва по телефона на сестра си Елеонора часове след похищението: „Не търсете полицията, те са замесени”.
 Стойчо Стоев е бил сътрудник на пернишкия БОП и като такъв е подавал информация за пернишкия ъндърграунд. Това става ясно от доклада на алтернативната депутатска комисия. „По време на проверката си получихме от 3 различни източника информация, че Стоев е сътрудник на териториалното звено на БОП при МВР. Изпълнявал е задачата да докладва за местен бос на организираната престъпност. Това прави съучастието му в отвличането и заравянето на убитата девойка трудно обяснимо”, пише в документа.
 От него става ясно също така, че Чочо безспорно е имал информация за отвличането. В доклада са цитирани думи на Стоев към майката на Мирослава – Емилия Шумкова: „Това отвличане не е за пари”. Антимафиотът Валентин Цоновски е бил чест гост на забегналия зад граница банкер Цветан Василев. Огледите между двамата били организирани от общия им познат и авер – издателя и агент Академик в ДС, Огнян Стефанов. Стефанов лично водел Цоновски при мажоритарния собственик на КТБ, докато Василев все още се подвизаваше в София, като антимафиотът и финансистът оставали след това „на четири очи”.
 Информацията за срещите само допълнително доказва битуващите съмнения, че Цоновски и дясната му ръка Йордан Монов са били нещо като мафиотска група в ГДБОП. Както стана ясно от списъците на посетителите при Василев в сградата на бул. „Цар Борис III”, самият Стефанов е ходил при него над 15 пъти.Прочети повече на: http://www.novini.bg/news/288226-%D0%B1%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D0%B4%D0%B6%D0%B8%D0%B8-%D0%BF%D0%BE%D0%BA%D1%80%D0%B8%D0%BB%D0%B8-%D1%83%D0%B1%D0%B8%D0%B9%D1%86%D0%B8%D1%82%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%BC%D0%B8%D1%80%D0%BE%D1%81%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%B0.html

ПАРОДИЯТА МВР 2



Парола Василев - как отрядът
 
Парола Василев - как отрядът "Сигма" работеше като организирана престъпна група. 19 месеца полицейският началник Ивайло Василев прибирал процент от подкупите директно в кабинета си, даже се полакомил и излязъл сам с палка да си иска пари от шофьори из София.

24.08.2015

 
Мобилният телефон на униформен полицай от моторизираната група за бързо реагиране "Сигма" звъни, докато патрулира с мотора си. Той поглежда екрана, където е изписано, че се обажда шефът му. Облеченият в кожени дрехи спецпазител на реда вдига с отговор почти по устав, а от другата страна на слушалката се чува разпореждане:
"Действайте по задачите!"
Ако случаен наблюдател стане очевидец на тази сцена ще реши, че така се дава ход на някаква тайна спецоперация, ще се преследва с мотори и задържа някой опасен престъпник.
Но всъщност това е кодираното съобщение на началника, че "хоризонтът е чист" от изненадващи проверки и подчиненият му може да си избере "най-оборотните храсти" в София и да започне да събира рушвети от шофьорите из столицата.
Полицаят, получил кодираното нареждане, пък тръгва веднага да изпълнява дадената "заповед", защото, освен че иска да изкара дневния си хонорар от между 200 и 400 лева от рушвети, той трябва да заработи и процента, който плаща на началника си, защото Василев едновременно му е шеф в МВР и бос в организираната банда, която е създал в спецзвено "Сигма".
Цели 19 месеца престъпната група в униформи е действала по описания начин ежедневно из цяла София и около столицата, установи специализираната прокуратура, която преди дни даде на съд шефа на "Сигма" Ивайло Василев и шестима от подчинените му. Събираните рушвети от януари 2013 до 30 юли м.г. се изчисляват на повече от 400 хиляди лева, а месечно всеки от седмината полицаи в групата е прибирал между 3000 и 5000 лева от подкупи, сочат оперативни данни на разследващите.
Според събраните доказателства от специални разузнавателни средства и показания на тайни и явни свидетели всеки ден един екип от подкупните полицаи прибирал около 400 лева рушвети на дежурство.
На началника си пък плащали месечна такса от 150 до 400 лева, в зависимост от маршрута и такса дежурство между 20 и 50 лева.
Василев обаче бързо решил, че само "такса" от подчинените му не е достатъчна, и няколко месеца по-късно започнал да взема и между 10 и 20 процента от заработените рушвети на всеки от пазителите на реда, които се съгласили да участват в престъпната му банда, установили разследващите.
Идеята за тайната банда под пагон дошла на Ивайло Василев малко преди коледните празници през 2012 г. Полицейският шеф познавал в тънкости работата на моторизираното звено и установил, че има възможност за лесна и бърза печалба, която може да реализира, като накара някои от хората си да вземат подкупи от шофьори, нарушили закона за движение по пътищата, смятат обвинителите.
За да осъществи замислената престъпната схема, Василев трябвало да привлече в групата си други полицаи, негови колеги от "Сигма", на които да има доверие и които да могат да работят за него. Първият избор на новоизлюпения престъпен бос бил кой да бъде дясната му ръка. Без да се колебае, Василев се спрял на дългогодишния си приятел Георги Божилов, който по това време ръководел един от взводовете на моторизираното звено.
Шефът на "Сигма" обяснил на подчинения си, че идеята е да трупат бързи печалби, като ежедневно, вместо да пишат актове на нарушители на пътя, могат да вземат пари на ръка, без изобщо да им правят проверки. Василев бил категоричен, че ако спазват секретност и не попълват никъде данните на проверените, няма как да ги хванат.
Божилов пък бързо преценил, че ще има изгода от така замислената схема и без да се колебае, веднага се съгласил. Още повече че Василев обещал и лично той да покровителства и пази престъпната схема.
Обвинението е установило, че на част от членовете на престъпната група Василев лично е помогнал да започнат работа като полицаи в "Сигма" (вероятно още тогава е замислял схемата за лесна печалба).
Щом се договорил с боса си, Божилов веднага се заел с привличането на останалите членове на групата, като за бандата рушветчии били поканени Йордан Джогански, Филип Макавейски, Владислав Николов, Стойко Методиев и Любомир Любомиров.
За да спазва конспиративност, вторият в йерархията на новосформираната банда в МВР се обадил поотделно на всеки от избраните с едно и също предложение.
На никого от тях не казал кои други може да се включат в събирането на рушвети.
Още при първия разговор Божилов обяснил на колегите си, че за да събират подкупи, трябва да плащат на шефа си. Разяснил, че срещу тази такса Василев ще им осигурява възможност за по-свободно придвижване из София, където спокойно да спират шофьори и да прибират рушвети. Още тогава на полицаите е казано, че трябва да се отчитат на шефа си от 1-о до 5-о число всеки месец.
На всички бил даден срок от няколко дни по коледните празници да помислят, като на 1 януари 2013 всеки трябвало да отговори дали се включва в тайната рушветчийска организация.
В първия ден на новата година абсолютно всички полицаи, които получили предложение от Божилов, приели "офертата".
И така още на следващия ден започнали тайните дежурства по рушвети на екипите, влезли в бандата на Василев.
Всички служители в "Сигма" работели на 12-часови дежурства - дневни или нощни, като след две последователни дежурства почивали две денонощия.
При дежурствата пък служителите били разделяни по двойки, като екипите се определяли, естествено, от шефа Ивайло Василев. Така той лесно нагласявал своите хора да дежурят заедно, за да може необезпокоявани да събират подкупи.
Начинът на смените и местата за дежурства се предлагали от взводните командири, но последната дума за това кой от полицаи къде и с кого ще бъде на работа имал пак Василев. Това перфектно улеснявало престъпната дейност и така в следващите 19 месеца машината за рушвети заработила денонощно.
Според данните, събрани от агенти на "Вътрешна сигурност" и спецпрокуратурата, шефът на "Сигма" изпращал своите хора да работят почти изцяло по проверка на шофьори, а не да пазят масови събития, за да улесни "допълнителната им дейност".
Сред любимите места на сигмаджиите рушветчии били районът около Лъвов мост, околовръстното шосе, бул. "България" и някои по-натоварени пътни артерии из Софийските квартали "Лозенец", "Стрелбище", "Гео Милев" и в централната част. Наглите ченгета, дори започнали да взимат пари от проститутките, предлагащи платени ласки край столичния къмпинг "Враня", с обещанието да ги пазят, сочат данни на разследването. Освен това издебвали и клиентите на жриците и успявали да вземат и от тях рушвет.
Средната тарифа на полицейската банда била между 20 и 50 лева в зависимост от вида на нарушението, в което са спипали някой шофьор. Най-често водачите били спирани за превишена скорост, минаване на червено, неразрешена маневра и т.н.
Когато хванат пък някой видимо почерпен, но заможен столичанин мизата скачала от 100 лева нагоре.
Според свидетелски показания на потърпевши шофьори, които са били принудени да дадат пари, полицаите рушветчии "мотивирали" водачите да платят, като ги сплашвали, че за извършените нарушения ще получат големи наказания, дори по-сурови от наистина действащите. Така стресираните водачи били готови веднага да дадат пари, за да се измъкнат.
Разследващи установили още, че дори и самият шеф на "Сигма" Ивайло Василев се полакомил и започнал сам да "излиза" със служебен автомобил и да прави лично проверки из София, за да събира повече рушвети. Същото правел и заместника му в бандата Божилов, който също заработвал втора надница с палка в ръка.
Още по-скандално е, че "таксите" на полицаите към началника били предавани директно в кабинета му в сграда на полицията на столичния бул. "Лазар Михайлов" 147, когато той е на работа. Ако е в отпуск, дела от рушветите за шефа прибирал Божилов. По изключение част от събраните пачки се разпределяли и в края на дежурството в колите на подкупните ченгета.
Докато повече от година и половина сигмаджиите събирали хиляди левове рушвети, в МВР имало случаи на подадени жалби от потърпевши от престъпната група, но босът им Василев успял да потули всички случаи, установили са още от спецпрокуратурата.
Част от колегите на полицаите рушветчии също подозирали, че има нещо нередно, но нямали какво да направят, защото схемата с подкупите се пазела от началника им.
След като агентите на "Вътрешна сигурност" започват тайното си разследване обаче, няколко от служителите в "Сигма" стават тайни свидетели и помагат за разкриването на бандата в униформи.
През есента се очаква пред съда за престъпната банда на Василев да разкажат десетки свидетели, сред които потърпевши шофьори, две проститутки и вече бивши колеги на подсъдимите. Част от незаконната дейност на ченгетата е записана със специални разузнавателни средства. Всички подсъдими полицаи не са се признали за виновни.
Един от хванатите униформени с рушвети пък вече е осъждан. Филип Макавейски е с влязла в сила присъда още преди да бъде обвинен за подкупи, което е странно защото не би трябвало да е на работа в полицията, коментираха юристи.
Бандата искала рушвети денонощно, като в тъмните часове ченгетата дебнели за пияни заможни шофьори, от които да вземат по-тлъст подкуп.
Парола "Василев" спасявала нарушители
Въпреки масовото изнудване и събиране на рушвети от шофьори в София, все пак имало заможни софиянци, които успявали да се измъкнат от лапите на моторизираните полицаи рушветчии.
Тайната била, че те познавали лично шефа на "Сигма" Ивайло Василев и били предупредени, че ако ги спрат на пътя трябва да кажат неговото име. В същото време пък ченгетата, които работели в бандата на Василев били предупредени, че ако някой от проверяваните каже неговото име, те веднага трябва да му се обадят по телефона, сочат данни по разследването. В тези случаи, Василев разпореждал на подчинените си да пуснат нарушителя, като нито му пишат акт, нито му искат подкуп. Според оперативни данни, за които обаче до момента не са събрани достатъчно доказателства, в някои случаи сигмаджиите дори ескортирали подпийнали шофьори, познати на шефа си, за да ги предпазят от други проверки на добросъвестни полицаи.
Босът се уредил с общинско жилище
Подсъдимият като тартор на престъпна банда шеф на спецзвено "Сигма" Ивайло Василев е получил преди няколко години правото да придобие общинско жилище от централния столичен район "Възраждане".
Василев и съпругата му са придобили от държава и община апартамент от 64 квадрата през юли 2008 г., установи проверка на "24 часа" в имотния регистър. Дни след това полицейският шеф е взел кредит за над 37 хил. евро от банка, като е заложил жилището.
Прокуратурата е установила, че бандата, създадена от Василев, е от типичния престъпен вид на пирамида, като на върха й бил Василев, а непосредствено под него Георги Божилов.
Точно като в подземния свят в структурата имало разпределяне на функции и нива, като на средното ниво в бандата били осъденият за друго престъпление Джогански и колегата му Стойко Методиев, който бил командир на едно от отделенията в "Сигма" и имал право да разпределя двойките за дежурства.