четвъртък, 11 юли 2019 г.

АНТОЛОГИЯ НА НЕОКОМУНИЗМА 72



"Братовчед" бил собственик на тризонета на Джамбазки на Шанз Елизе... Всичко било законно, имал бизнес с "визи"...!?!

01.05.2019

„Тризонетът на бул."Шанз Елизе" в Париж не е мой, а е на братовчед ми. И всичко е законно, всичките му доходи са декларирани. „ Това отговори водачът на листата на ВМРО Ангел Джамбазки на въпрос, свързан със слуховете, че има апартамент за 9 милиона евро в центъра на Париж.
"Братовчед ми е бизнесмен. Спечелил е, платил си е данъците, вижте му данъчната декларация, и е купил имота. Аз понякога го ползвам, но не е мой..." - добави Джамбазки.
Справка в Търговския регистър обаче показва, че братовчедът е станал преуспяващ бизнесмен в последните 5 години - когато Джамбазки е бил евродепутат. При това дейността му е доста странна - посредничество при уреждане на визи.
Т.е. това много прилича на свързано с трафика на мигранти и продажбата на паспорти от ВМРО.
Спецове по визите, в бизнеса от 20 години, казаха че да се изкарат 9 милиона евро от подобна дейност е невъзможно. Т.е. ако са само визите, братовчедът няма как да се замогне.
Но в схемата с паспортите са издадени около 100 хиляди бройки, средно с подкуп за всеки между 3000 и 5000 евро. Това са 300-500 млн. евро и от там могат да се купят много повече апартаменти, и не само в Париж...


РУСНАК ПОД САНКЦИИ И ФИРМА НА “КОЗА НОСТРА” ЩЕ СТРОЯТ “ТУРСКИ ПОТОК” В БЪЛГАРИЯ.

30.05.2019

Санкционираната от САЩ Трубная Металлургическая Компания (ТМК) на милиардера (Nr.29 на Forbes Russia с $2,2 млрд.) Дмитрий Пумпянский ще строи “Турски поток 2” в България. ТМК е в консорциум с италианската Bonatti S.p.A., за връзките на която с легендарната организирана престъпна група (ОПГ) “Коза Ностра” писа “Биволъ”. Търга спечели саудитският консорциум Arkad, лидер в Близкия изток, но тази седмица е обявено, че не си е подал навреме документите. Европейската комисия (ЕК) пък изобщо не вижда смисъл в стартирания от «Булгартрансгаз» (БТГ) проект, става ясно от официално писмо на еврокомисаря по климaт и енергетика Мигел Ариас Канете до „Биволъ“. Вицепремиерът Томислав Дончев отвърна на това, че София няма и да пита ЕС за „зелена светлина“.
Tрубная металлургическая компания (ТМК) е на милиардера Дмитрий Пумпянский (46-ти в Forbes.ru с $2.2 млрд.)  В периода 2015 – 2016 г. руската държавната банка Внешторгбанк (ВТБ), известна в България с инвестициите си в “Булгартабак”, БТК и КТБ, е купила 13,44% от акциите на ТМК. Парите са отишли за погасяване на дългове на ТМК. През 2017 г. обаче ТМК изкупува пакета на ВТБ обратно.
През март 2019 г. ТМК се е разбрала за продажба на американското си дъщерно дружество на италианската компания Tenaris. Планираното първично предлагане на акциите (IPO) обаче е отменено заради публикуването на т.нар. “Кремълски доклад” от страна на Министерството на финансите на САЩ, предполагащ санкции срещу близките до президента Владимир Путин лица.
През март 2019 г. ТМК е наела офис в София заедно с италианската Bonatti S.p.A., научи “Биволъ” от източниците си в енергийния сектор. Въпреки мнението на консултантите, руснаците и италианците не са пожелали да си регистрират ДЗЗД-то официално в Търговския регистър. Те са чакали какво ще е решението на “Булгартрансгаз” относно победителя в конкурса за “Турски поток”.
Когато италианците и руснаците, които реално се разпореждали по проекта, научили за новината, че печелят саудитите от консорциума “Аркад”, са побеснели. Очевидно е, че им е било обещано да бъдат първи в конкурса за изграждането на “Турски поток 2” в България. Същевременно те се възмущавали, че саудитите нямали опит в региона и нямало как да си подадат документите за търга навреме.
В Румъния ТМК разполагат с металургичен завод TMK Artrom в гр. Решица с офис на Str. DRĂGĂNEŞTI  30 в гр. Слатина (край Крайова, уезд Олт). Заводът е купен от ТМК през 2008 г. Тогава финансово годината е приключила със загуба за фирмата от 64,48 румънски леи (RON) или  €13,43 млн.


Доган прибра терен 64 пъти по-евтино от реалната цена .

17.06.2019

ТЕЦ Варна, което стана собственост на почетния шеф на  ДПС Ахмед Доган срещу 3 500 лв., учреди дъщерна компания Пристанище ТЕЦ Езерово, пише Капитал. Тя трябва да управлява бъдещия търговски порт, който ще се изгражда на мястото на въглищния терминал на ТЕЦ-а.
Записаният капитал на новорегистрираното пристанище е 63.8 млн. лв. Той е под формата на непарична вноска от страна на едноличния собственик ТЕЦ Варна - Доган. Тук става въпрос както за терена, сградите и техниката на въглищния терминал на централата, така и за новопридобити имоти, чрез които ще бъде извършено разширение на пристанището.
Освен въпросните имоти за разширяването на пристанище Езерово, Доган е купил и един частен терен от Минстрой холдинг на Николай Вълканов. Става дума за земя с площ 10,5 хил. кв.м в непосредствена близост до ТЕЦ Варна.  С излаз към Варненското езеро.
Сделката е станала още на 17 април 2018 г., като платената от дружеството на Доган цена е само 9900 лева. Или по 94 ст. на квадрат. В същото време наетите от самата ТЕЦ Варна вещи лица са оценили впоследствие придобития имот 64 пъти по-високо  за 635 930 лв.
Напомняме, че миналото лятото почетният лидер на ДПС взе 70% от ТЕЦ Варна с все пристанището за 3500 лв. и след това получи половината от парите за т.нар. "студен резерв" на енергийната ни система, които са общо 29 млн.лв. Доган,е откупил и Боянските сараи от досегашния им формален собственик Делта Епсилон.
Партньор на Доган в експлоатацията на новия порт ще бъде държавата в лицето на Държавното предприятие Пристанищна инфраструктура, което е собственик на кейовата стена, но добоволно е разрешило на ТЕЦ Варна да я ползва. С Държавното предприятие Пристанищна инфраструктура е постигнато съгласие за съвместна работа в Езерово. Хазната ще събира таксите за електроенергия, подаване на вода и почистване на отпадъците от корабите, ползващи инфреструктурата, а Пристанище ТЕЦ Езерово - таксите за обработка на товарите.
Дружеството  ще управлява бъдещото търговско пристанище, което Доган възнамерява да изгради на мястото на въглищния терминал на ТЕЦ-а във варненския залив.
За шеф на новата компания е назначен Данаил Папазов, който от 2001 до 2013 г. ръководи държавното Пристанище Варна стана министър при Орешарски, а в края на 2017-а купи чрез фирмата си Сигда ТЕЦ Варна и няколко месеца по-късно прехвърли на Доган мажоритарния дял. В ръководството на Пристанище Езерово е и Адриан Атанасов, който е дългогодишен финансов директор на Пристанище Варна.
Докато ТЕЦ Варна се модернизира и прави заявки за по-голямо участие в енергийната система на страната, портът Езерово ще бъде разширен и според инвестиционния план се кани да изземе бизнеса за 60-70 млн. лв. на година с износа на зърно и контейнерите от държавното Пристанище Варна.
Нотариалните актове за голяма част от терените са били издадени през 2018 и 2019г., като обяснението за това е, че те не са били актувани от предишния собственик- чешката компания ЧЕЗ, въпреки че при приватизацията на ТЕЦ Варна са били отделени от активите на НЕК. Това обаче е важно в контекста на твърдението на Радан Кънев, че пристанището всъщност трябва да е публична държавна собственост, но "държавни и общински институции усилено съгласуват и подпомагат действията, с които Доган заграбва тази ценна пристанищна зона". Твърдението на Кънев се основава на чл. 106, ал. 1, пар. 74 от преходните и заключителни разпоредби на Закона за морските пространства, вътрешните водни пътища и пристанищата. В него е записано, че територията и пристанищната инфраструктура на пристанищата за обществен транспорт с национално значение са публична държавна собственост, като това важи и за обектите, които до 15 февруари 2000 г. са били включени в капитала на еднолични търговски дружества на държавата, какъвто именно е случаят с ТЕЦ Варна.
Според Министерството на транспорта на Борисов 3 обаче тези разпоредби не засягат ТЕЦ Варна и пристанището му ТЕЦ Езерово, тъй като още два месеца преди приемането им на 27 септември 2004 г. Агенцията за приватизация е стартирала процедура за преминаването на активите в частни ръце. Но сега се оказва, че до миналата година те реално са били ничия собственост.
Същевременно стана известно, че вече се водят преговори с чужд инвеститор, базиран в Лондон фонд, който може да влезе с максимум 50% дял в новосъздаденото дружество Пристанище ТЕЦ Езерово, което още от юли ще започне да използва старото въглищно пристанище на върненската въглищна електроцентрала за зърнени товари. Новината съобщи самият формален шеф Папазов, който не съобщи името на чуждестранната фирма.
Шефът на ТЕЦ Варна обясни, че интересът на компанията е към обработката на зърнените товари, тежки корабни горива, битум, асфалт и олио.
С възстановяване на жп линиите на пристанището дружеството има намерение да направи връзка с речните пристанище и по-специално това в Русе, за да си осигури достъп до Дунав. Сключен е договор с частен жп превозвач за съвместна работа в тази посока.
Относно разликите в дължината и ширината на кейовата линия на пристанището в Езерово, продадена на ЧЕЗ при приватизацията на ТЕЦ Варна през 2006 г., и по кадастър, Папазов обясни, че бил намерен компромис по дългогодишен спор за собствеността.


Кметът на Бургас притежава 400 дка., до плаж "Корал", няма корупция, няма проверки, няма ГДБОП, всичко е чисто.
26.06.2019

Историята започва през 2002 г., когато за кмет е избран Петко Арнаудов от БСП. Времената са трудни за общината, хазната е празна. Кметът се опитва да убеди общинарите, че трябва да се привлекат инвеститори, като им се продадат атрактивни земи.
Първият голям инвеститор е „Витатур инвест“ АД, който пуска оферта да купи 130 декара земя на първа линия край „Корал“ за... 3.5 долара на кв. м. Компанията е създадена само няколко месеца преди това, а съдружници в нея са три фирми, чиито собственици са свързани с известното предприятие за производство на захарни изделия „Победа“ АД. Изпълнителен директор на предприятието тогава е сегашния кмет на Бургас от ГЕРБ Димитър Николов. Тогава той е и областен секретар на СДС-Бургас с пряка отговорност да надзирава хората си в Царево.
„Витатур инвест“ предлага на Община Царево да купи земята, да построи инфраструктура и ваканционен комплекс за 2500 души, и да разкрие 350 работни места. След множество политически договорки между тогавашното икономическо мнозинство на БСП и СДС, общинският съвет приема продажбата на земята срещу 7 долара на квадрат.
Седем години по-късно земята вече е препродадена с огромна печалба, няма изпълнена инвестиция, а кметът на Царево Петко Арнаудов все още не е предявил иск за неизпълнение на договорите.
Бившият председател на общинския съвет Димо Иванов свидетелства, че зад одобрението на продажбата стои политическа сделка.
Преговорите с общинарите се водят от Димитър Николов в Царево и в неговия кабинет във фабриката в Бургас, спомня си той. Николов пряк е съдружник във „Витатур Инвест“ чрез „Европа 5“.
„Конфигурацията на общинския съвет предполагаше, че за сделката трябва да гласува и СДС (заедно с БСП - бел.ред.). Такива гаранции бяха дадени от страна на г-н Димитър Николов, че СДС ще подкрепи сделката, като с това всъщност се осигуряваше подкрепа за Петко Арнаудов за един следващ мандат като кмет на общината“, разказва Иванов. (виж видео интервю с Димо Иванов и Николай Николов).
На заседанието на общинския съвет от страна на „Витатур Инвест“ присъстват Милко Милков и Димитър Николов, спомня си Димо Иванов. Те представят фирмата си като мощна компания собственик на хотели в Слънчев Бряг, София и Пампорово.
През далечната 2002- 2003 г. община Царево е преговаряла за продажбата на 130 дка общинска земя на къмпинг „Корал“ с Димитър Николов, тогава управител на „Победа“ АД и областен секретар на СДС-Бургас, а от ноември 2007г. кмет на община Бургас. Точно по внушение на Николов общинарите от СДС-Царево осигурили нужното мнозинство за скандалната сделка, а после дали подкрепата си за преизбирането на кмета на БСП Петко Арнаудов през 2003 г.
Почти седем години по-късно общинският съветник в община Царево Людмил Николов, председател на СДС-Царево, се разграничава от своите „далавераджийски“ предшественици от синята партия. В свое отворено писмо до медиите Людмил Николов посочва, че Върховната касационна прокуратура, както и Окръжната прокуратура са сезирани за тази скандална сделка, касаеща земите на къмпинг „Корал“ на 28 април т.г. със сигнал № 14770.
Повод за позицията на Людмил Николов е статията на Mediapool „Сделката Корал – политически цинизъм и корупция“.
От името на СДС-Царево той се разграничава от бивши съпартийци, участвали в „политическо търгашество“ заедно с преминалия към ГЕРБ бивш областен секретар на СДС-Бургас и настоящ кмет на града Димитър Николов.
Когато осъществява гешефта през 2002 г. Николов не е в ГЕРБ, а в СДС. Пряк негов съучастник в схемата е „червеният“ кмет на Царево Петко Арнаудов. Двамата се договарят общинските съветници от БСП и СДС в Царево да гласуват продажбата на 130 декара земя на първа линия до къмпинг „Корал“ за 950000 долара. Купувачите обещават огромни инвестиции и инфраструктура за общината, но истинските им намерения са да препродадат земята с огромна печалба. Именно това се случва няколко години по-късно. Печалбата от препродажбата е около 40 милиона евро.
Пречка за планираната схема обаче се оказва защитената зона „Блатно кокиче“. На власт тогава е НДСВ и е нужна намеса от София. Случайно или не, царистът Владимир Каролев е в борда на фабрика „Победа“ заедно с Димитър Николов и другите купувачи на земята. Случайно или не, защитената зона с блатното кокиче е премахната от „жълтият“ зам.-министър на екологията Николай Куюмджиев със заповед от 11 август 2003 г.
Далаверата със земите на „Корал“ е може би най-подробно разнищената и най-мащабна злоупотреба с държавен ресурс по Черноморието. Тя показва недвусмислено, че политическата корупция няма цвят и идеология. Черно на бяло беше разкрит целият механизъм на престъпно осъществена приватизация на земи с огромна печалба за частни лица и политици, съответно загуби и пропуснати ползи за общината и държавата.
Съвсем предвидимо, властимащите бранят като Матросов печалбата на члена на ИС на ГЕРБ Димитър Николов и неговата компания. МОСВ отказа да възстанови защитената зона „Блатно кокиче“, въпреки факта, че ценното растение е оцеляло под булдозерите и вирее там в големи количества.
МРРБ пък елегантно загуби две абсолютно сигурни дела срещу Община Царево за строителните разрешения на „Корал“, защото пропусна да внесе 20 лева съдебна такса.
Според бившия председател на общинския съвет Димо Иванов, община Царево е преговаряла за продажбата на земята с Димитър Николов, тогава управител на „Победа“ АД. Каква прекрасна „прозрачност“ и „нов“ морал са въплътени в един висш член на ръководството на ГЕРБ и кмет на един от най-големите градове на България?! Отгоре на всичко сега, когато ГЕРБ управлява страната и се „бори“ с корупцията, царевският кмет се радва на завиден комфорт и при това управление, в което Димитър Николов като член на Изпълнителната комисия на ГЕРБ има достатъчно тежест.
Много промени претърпяват земите край „Корал“ за годините от 2003 до 2017, но идва Видов ден и един обикновен служител на РИОСВ признава публично НЕЩО ИНТЕРЕСНО ...
Кметът на Бургас Димитър Николов притежава ли 400 декара “отстрани“ на плаж „Корал“ ?! СКРОМНО, А ?!


Мутриленд: Запалиха колата на проф. Велислав Минеков след статия срещу ГЕРБ .

11.07.2019

Той е известен освен със скулптурите си и преподавателската си дейност, но и с активната си гражданска позиция срещу статуквото, олигархията и политическата престъпност в България, съобщава Liberta.bg.
Този грозен, варварски и престъпен акт за сплашване се случва, случайно или не, след публикуването на интервю с професор Минеков, под заглавие – „Проф. Велислав Минеков: Докато не приключи „падишахлъка“, винаги ще има някакъв нов Цветанов“.
За палежа съобщи самия той със снимка и коментар към нея във Фейсбук: „Тази вечер добри хора подпалиха колата ми …,“ а преди минути написа:
„Естествено е, че в този час не спя. Интересно ми е, кои медии ще си позволят информация за този престъпен акт. Кой ще си позволи кураж да пожелае истината?
Да ви припомня, че всички новини започват с битови престъпления и пътни инциденти.
Да преброим утре интересуващите се журналисти и свободни медии …
111 място в света. Облекчително е, че Туркменистан е след нас в медийната свобода…“ – завършва проф. Минеков.
Г-н Борисов, към мутренските години на 90-те ли се връщаме, когато се палиха коли и търговски обекти, лежаха ликвидирани мафиоти по улиците изпръскани с кръв, а бизнесът се рекетираше за отчисления, „за да не бъде обезпокояван“?
Ние знаeм кой и защо запали колата на уважавания проф. Velislav Minekov? Това е политическата мафия, която управлява нашата държава, това са статуквото, системата, беззаконието, олигархията и корупцията, които всеки ден ни изцеждат като презрели лимони и ни изпиват с мед на фреш!
Г-н Борисов, осъзнавате ли накъде сте се запътили и докъде ще стигнете?! Харесва ли Ви да сте премиер на най-бедната държава в ЕС с фасадна демокрация, с умъртвена свобода на словото (в която смелите журналисти и интелектуалци или се пребиват и убиват, или им унищожават имуществото, или органите на властта ги репресират), с най-висока смъртност в света и с най-висока степен на корупция в Европейския съюз?
Г-н Борисов, България не е ВАША, а НАША – на гражданите на Република България, какъвто сте и Вие! И ние ще изискваме, ще критикуваме, ще се изразяваме свободно и ще имаме мнение!
Г-н Борисов, а можехте да направите толкова много за своя народ и държава… Но не пожелахте!
10 години!!!, написа във Фейсбук Стоян Тончев.

Няма коментари:

Публикуване на коментар