Гешев иска оставката на Сарафов: Това е негова преценка, но ако не я даде, утре ще внеса искане за отстраняване.
15.05.2023
Главният прокурор Иван Гешев поиска оставката на заместника си и директор на Националната следствена служба Борисов Сарафов днес, след като публично скъса неподписаната си оставка.
Гешев уведомил Сарафов, че трябва да прецени дали моралът му, ако имал такъв, би го насочил към това да си подаде оставката, предвид "предателството" към българската прокуратура и към българите.
"Това е негова преценка - коментира Гешев, но предупреди: В случай, че не го направи, утре ще внеса искане за отстраняването му във Висшия съдебен съвет."
Минути по рано, на брифинга, на който скъса неподписаната си оставка, той многократно обвини "лицето Борислав "Боби" Сарафов" - че е звънял на ръководители на апелативни прокуратури в страната, за да публикуват становища за отстраняването на Гешев; че е поискал оставката на зам.-директора на НСлС Ясен Тодоров, макар да е посочил, че е "само за пред медиите"; че е "изговорил лъжи" пред БТА т.нар. "атентат" и др. Брифингът бе излъчван и от личния профил на Иван Гешев във фейсбук. Може би за да демонстрира морално превъзходство, главният прокурор цитира Евангелие от Йоан, глава 5, стих 29, където се казва: "Онези, които са вършили добро, ще възкръснат за живот, а които са вършили зло, ще възкръснат за осъждане". Освен него Гешев цитира и част от молитва на св. Йоан Златоуст: "Моето търпение ще победи вашето лукавство".
Сарафов даде Гешев на прокурор
16.05.2023
Заместник-главният прокурор Борислав Сарафов е подал сигнал срещи главния прокурор Иван Гешев днес. Той вече е входиран, предстои да бъде разпределен на случаен принцип на прокурор, съобщи за "24 часа" говорителя на Софийска градска прокуратура Христо Кръстев. Сигналът е в 3 направления. Едното е за престъпления срещу правосъдието. Второто е, че Гешев обитава почивна база на прокуратурата в курорта Боровец и третият е за незаконен запис на член на висшия съдебен съвет.
Данните изложени в сигнала са свързани с изказването от вчера на Сарафов пред медиите по отношение на обвинител №1 и съдържат твърдения за три евентуално извършени престъпления от главния прокурор. Според сигнала на заместника на Иван Гешев, главният прокурор е оказал влияние на наблюдаващия прокурор по делото "Барселонагейт", извършил е незаконен запис на телефонен разговор с члена на Висшия съдедебен съвет Йордан Стоев и е присвоил, като е извършил длъжностно престъпление на вила в Боровец.
Става въпрос за т.нар. вила на регентите в планинския курорт, за която вчера заместник-главният прокурор обясни на пресконференция: "Тя към момента е почивна база на служители от прокуратурата на Република България. Но нито един от магистратите няма достъп до нея, тъй като г-н Гешев я е приватизирал за собствено ползване. Г-н Гешев очевидно смята, че притежава институцията прокуратура като своя лична собственост". От Софийската градска прокуратура допълниха, че предстои чрез системата за случайно разпределение на делата да бъде избран наблюдаващ прокурор.
Второ предложение за освобождаването на Гешев е внесено във ВСС.
23.05.2023
Второ искане за отстраняване на Иван Гешев от поста главен прокурор. И този път то е подписано от членове на Прокурорската колегия във ВСС. Сега подписите си са сложили четирима от тях. Сред мотивите им - думи на Гешев, както и публичното късане на оставката му. Предложението е депозирано в понеделник. Според прокурорите със свои действия Гешев е накърнил престижа на съдебната власт. Те припомнят и думите му от пресконференция миналата седмица, когато главният прокурор нарече депутати „политически боклук”.
„На 22 май 2023 г. в деловодството на Висшия съдебен съвет е депозирано второ предложение от членове на Прокурорската колегия за установяване на основание за предсрочно освобождаване на Иван Гешев от длъжността „главен прокурор”. Посочват се действия, които накърняват престижа на съдебната власт – чл. 129, ал. 3, т. 5, предложение последно от Конституцията на Република България. Уточнява се, че той демонстрира поведение, което е в противоречие с въведените стандарти в Кодекса за етично поведение на българските магистрати, което е институционално задължение за тях, както при упражняване на професионалната им дейност, така и в личния живот”, се казва в съобщението.
Предлага се Пленумът на ВСС да предложи на президента Радев предсрочното освобождаване на Гешев. „Да наричаш с такива думи цялата политическа класа, избрана от българския народ, не намираме за уместно. Да наречеш „политически боклук” не считам, че това е език, който един магистрат може да употребява”, заяви един от вносителите Георги Кузманов.
NOVA потърси за коментар Прокуратурата за новото искане. На този етап такъв няма. Колкото до първото предложение за отстраняването му, Гешев е изпратил становище до ВСС, в което обяснява, че не е извършил нарушение на служебните си задължения. Допълва, че израелският експерт не е допускан до мястото на огледа и не е участвал в действия по разследването.
Обрат: Шестимата, поискали махането на Гешев, оттеглят предложението си .
08.06.2023
Висшият съдебен съвет (ВСС) започна да разглежда по същество двете искания за предсрочно прекратяване на мандата на главния прокурор Иван Гешев.
Първото искане е за нарушение на служебните задължения във връзка с разследването на взрива срещу кортежа му, а второто за изказване на Гешев, в което той нарича българските политици „боклук“. За първи път заседанието на Съвета ще бъде председателствано от новия правосъден министър Атанас Славов, който при поемане на поста от предшественика си Крум Зарков коментира:
"Това, разбира се, не е процес, в който съм участвал досега. Тук министър Зарков ми помага и със съвети и с разстановката на силите във ВСС, доколкото той от 10 месеца води тази битка. И се надявам в най-скоро време да видим резултата, който очакват голяма част от гражданите – г-н Гешев да бъде освободен от поста главен прокурор, не просто заради тези искания, които сега бяха внесени. Само напомням – преди година-година и половина имаше други искания, които бяха достатъчно силно мотивирани още тогава. Надявам се този процес да бъде завършен по такъв начин, че да няма съмнения в неговата легитимност и да няма съмнение, че е имало външни влияния в този процес". След като във вторник влязоха в сила промените в Наказателно-процесуалния кодекс и Закона за съдебната власт, за отстраняването на главния прокурор вече ще са необходими само 13, а не, както беше досега - 17 гласа. "Надявам се на стегната процедура, която да гарантира принципите за безпристрастност, за неутралност, за обективно търсене на истината", каза Славов.
Правосъдният министър не изключи, ако започне обсъждане на двете искания - процедурата да не приключи днес. Той декларира готовност да свика съдебните кадровици и утре.
"Съгласен съм със становището на г-жа Дишева, но ще направя едно уточнение: На първо място трябва да покажем, че сме юристи и магистрати и в този контекст предлагам на първо място да сме юристи и да не нарушаваме правилата", заяви Иван Гешев по време на заседанието. "Нямам никакви притеснения относно решението, което ще се вземе. Процедурата се движи изключително бързо. Нищо не искам да бавя, нямам и от какво да се страхувам. Но трябва да спазваме закона и на първо място Конституцията, това искам да се знае добре", допълни още Гешев. Според Цветинка Пашкунова няма проблем да започнат да обсъждат точката с разпит на свидетелите, които са призовани. Един от тях е зам.-шефът на националното следствие Ясен Тодоров.
След един час дебат точката беше включена с 15 гласа "за". Четирима - Пламен Найденов, Севдалин Мавров, Вероника Имова и Олга Керелска бяха против. Иван Гешев не участва в гласуването.
Отмениха присъдата на Марешки .
09.06.2023
Припомняме, че Веселин Марешки беше признат за виновен за това, че през 2014 г. заедно с Красимира Колева, са принудили бизнесмена Асен Миланов да плаща “наем” от 10 000 лева за пицария във Варна. Твърди се, че Миланов бил заплашен с увреждане на имущество и с друго противозаконно действие. Стана ясно обаче, че Върховният касационен съд отново е отменил присъдата на Марешки
ВКС отново отмени присъдата от 4 години затвор на лидера на “Воля” Веселин Марешки и върна делото на Апелативен съд – Варна.
Веселин Марешки беше признат за виновен за това, че през 2014 г. заедно с Красимира Колева, която е осъдена на 3 години и шест месеца, са принудили бизнесмена Асен Миланов да плаща “наем” от 10 000 лева за пицария „Ред Хот“ в морската столица. Те го заплашили с увреждане на имущество – разрушаване на стопанисваното от него заведение, и с друго противозаконно действие с тежки последици за него – създаване на пречки и преустановяване на търговската дейност на заведението, пишат от ВКС.
Върховният съд отбелязва, че за доказване на заплаха от страна на Марешки към човека, за който се предполага, че е изнудван, е използван разпит на свидетел. “В разпита на последния са налице доказателствени факти за наличието на заплаха, но тези показания са били неправилно приобщени от първостепенния съд. Освен това третата инстанция не приема, че жалбата до полицията на Асен Миланов срещу Марешки може да се приеме за доказателство.
Първоначално окръжният съд във Варна оправда Марешки и Колева, но през 2020 г. апелативните съдии ги признаха за виновни.
ВСС гласува "за" отстраняването на Гешев от поста главен прокурор.
12.06.2023
Висшият съдебен съвет (ВСС) гласува ЗА отстраняването на Иван Гешев от поста главен прокурор с 16 гласа "за" и 4 гласа "против" по предложение, направено от четирима членове на Прокурорската колегия заради изказване, което накърнява престижа на съдебната власт. Той не присъства на цялото заседание, тъй като замина за Страсбург. Освобождаването на Гешев ще стане факт, когато президентът подпише указ за това. Ако откаже да го подпише, отново трябва ВСС да обсъди това предложение и то пак да бъде гласувано. Първото заседание на ВСС по отстраняването на Гешев продължи 14 часа. На него бяха изслушани зам.-главният прокурор Борислав Сарафов, зам.-директорът на НСлС Ясен Тодоров, Марчела Панталеева, старши експерт Дирекция "Публична комуникация" към администрацията на главния прокурор. Днес бе изслушана и зам.-главният прокурор Даниела Машева, предаде БНР.
До освобождаването на Иван Гешев се стигна, след като в програмната си реч още преди да бъде съставено правителство между ГЕРБ-СДС и ПП-ДБ, Мария Габриел, като кандидат тогава за министър-председател заяви, че първа точка в работата на Министерството на правосъдието ще бъде отстраняването на главния прокурор Иван Гешев.
Гешев встъпи в длъжност като главен прокурор в началото на 2020 г. Неговият мандат е седемгодишен.
Изненадващ беше вотът "против" на един от най-последователните критици на Иван Гешев още от номинирането му - Олга Керелска. Тя не беше съгласна с гласуването още днес, като първо настояваше да присъства главният прокурор и второ - да се изследват мотивите на онези членове на Прокурорската колегия на ВСС, които поискаха предсрочното прекратяване на мандата на обвинител номер едно, подозирайки ги, че са мотивирани политически: както заради последователната си подкрепа досега за Иван Гешев, така и заради съвпадането на искането за неговото отстраняване с политическите настроения за смяна на обвинител номер едно.
Ето как мотивира вота си на практика в подкрепа на Иван Гешев Олга Керелска: "Не е в подкрепа на г-н Гешев с оглед неговите действия като главен прокурор, а е в подкрепа на независимостта на съдебната власт. Защото ако ние допуснем да стане това, което на практика става, следващият главен прокурор ще бъде избран по същия начин, както беше избран и г-н Иван Гешев - със сериозната подкрепа на 2 политически сили. Политическите сили сигурно ще се сменят, но по никакъв начин ние с това гласуване - организирано и направено по този начин, няма да допринесем за изясняване на нещата, за някакво изчистване, катарзис или каквото щете там го наречете", предаде БНР.
Няма коментари:
Публикуване на коментар