ИНИЦИАЛИТЕ ОТ БЕЛЕЖНИКА ДОЙДОХА НА ВЛАСТ И ЗАТРИХА
ДОКАЗАТЕЛСТВАТА СРЕЩУ СЕБЕ СИ. СЛЕДСТВИЕТО ПРИКЛЮЧИ, ЗАБРАВЕТЕ!
Светла ГАНЕВА
На 20 ноември съдът щеше да изправи на очна ставка срещу Филип Златанов Бойко Борисов, Цветан Цветанов и евентуално Росен Плевнелиев, ако главният прокурор се осмели да му поиска имунитета както го направи за петима народни представители. Те щяха да отговорят поръчвали ли са Златанов като шеф на Комисията за предотвратяване и установяване на конфликт на интереси да използва комисията като бухалка срещу техните политически опоненти и вътрешнопартийни дисиденти, както и да слага чадър над лица в конфликт на интереси, например държавния глава Росен Плевнелиев.
Сега обаче това няма да стане, защото тефтерите, в които послушният Златанов си е записвал кого да удари и кого да предпази „изчезнаха”. Колкото и да твърди главният прокурор, че това е „просто криминално деяние”, той няма как да убеди милионите българи, че не става дума за организирано унищожаване на изключително важни съдебни доказателства, които можеха да донесат присъда на Борисов, Цветанов и Фидосова. Българите не са глупаци. Най –малкото са гледали филми за мафията, в които важните свидетели се убиват, а веществените доказателства се крадат. За да остане мафиотският бос сух пред закона.
По какво се различава днешната политическа картина у нас от филм за Коза Ностра?
Ето ви дело срещу Цв. Цв. За нарушаване на закона при подслушване. Само месец след началото на делото загина при пътен инцидент проф. Евгений Николов, експерт по същото дело. Минчо Спасов, бивш съпартиец на Борисов от НДСВ и Атанас Атанасов бивш шеф на НСС тогава нарекоха тази смърт „странна и съмнителна”. Днес Атанасов е депутат от Реформаторския блок и коалиционен партньор на Борисов. Днес той мълчи.
Десет дни след изборите, на 16 октомври бе убит друг много важен експерт по делата срещу Цв.Цв. – Николай Найденов. Той работеше по възстановяване на унищожените файлове от „цецомобила”, с който МВР подслушваше по времето на Цветанов.
И сега две седмици преди делото срещу Филип Златанов, който получи вече 3 години и половина затвор на първа инстанция, изчезнаха тефтерите му.
Какви са фактите:
През юли 2013 г. зам.-главният прокурор Борислав Сарафов и прокурор Роман Василев показват сканирани страници от бележниците на Златанов, намерени в дома му при обиск. Става дума за търговия с влияние, казват обвинителите. Политически лица, набелязани от И.Ф. по нареждане на Б. Б. и Ц.Ц. трябва „да се ударят“, т.е. да бъдат набедени в конфликт на интереси, макар че такъв няма, а други лица, например президентът, да бъдат закриляни, като се укрият сигналите, че са в конфликт на интереси. Например: „За Плевнелиев – 1) недопустимо е да стане известно; 2) 1.09.2012 г. – прекр. се; 3) в 12 да се отиде при Ранкова – незабавно да се извади – код по НКПД; Гл. секретар 1112 – 7026“ и т.н.Става ясно също, че
И.Ф. е изисквала от Златанов да й докладва
за всяко позвъняване и за всяка своя стъпка.Депутатката от ГЕРБ с инициали И.Ф. е принудена да напусне и парламента, и ГЕРБ, за да не привлича общественото внимание. В 42- то НС е назначена временна комисия за изясняване на аферата.
През април 2013 г., на първа инстанция съдия Андрей Ангелов от Софийския градски съд осъжда ефективно Филип Златанов на 3 и половина години затвор, но не за търговия с влияние, а за далеч по-лек състав, какъвто е престъпление по служба (чл.282, ал.2 от НК). Осъден е, защото е действал в облага на президента Плевнелиев, тъй като е укрил сигнал срещу него и в същото време е действал в ущърб на съветничката му Димана Ранкова, тъй като комисията е взела решение по сигнал срещу нея, а не й е съобщила за него. Кръгът на обвиняемите е ограничен единствено до „бушона“ Златанов… Останалите идентифицирани в тефтерчетата лица не са разпитани. Не е правена графологична експертиза на бележките. Защитата на Златанов обжалва. Все пак присъдата измива лицето на българския съд, защото му дава по-тежка присъда от тази, която обвинението иска. По това време Борислав Сарафов и Роман Василев са вече „ударени“, и „профилактираната“ по този начин наблюдаваща прокурорка Снежана Копчева е искала само условна присъда за Златанов!
На 25 септември 2014 г. Апелативният съд дава ход на делото с искане за графологична експертиза, която трябва да докаже дали записките в тефтерчетата са водени само от един човек и дали този човек е обвиняемият Филип Златанов.
Защитата иска разпити и на лицата Бойко Борисов, Цветан Цветанов, Росен Плевнелиев, Цецка Цачева и Искра Фидосова
Тоест, ако главното веществено доказателство – тефтерчетата, не бяха „изчезнали“, опасността да се изправят на очна ставка със своя бивш служител е била съвсем реална за Плевнелиев, Борисов, Цачева и Цветанов. Това са обаче и лицата, заемащи върховете на държавността, от президент, през министър-председател и председател на парламента, до зам.-шеф на управляващата партия. Затова и тефтерчетата мистериозно се изпариха.Делото в Апелативния съд е отложено за 16 октомври, като до тази дата съдът изисква да бъде направена графологична експертиза. Впрочем, нещо такова е било направено, но върху копия от страниците. Само че защитата не се е „вързала“. Първо, копия могат да бъдат фалшифицирани с изтриване или добавяне на текст. Второ, по тях не личат ключови елементи на графологията – например силата на натиска на химикалката при определени участъци от буквите, ъгли, наклон и пр.
Каква е причината правоохранителните органи изобщо да назначават експертизи върху копие? Тефтерчетата по онова време са били налични и тяхното състояние е позволявало да се изследват. Отговорът е ясен – назначаването на експертиза върху копие е негодно да предостави валидни наказателноправни сведения. Затова е от ключово значение да узнаем името на лицето, което е наредило експертизата да се прави върху копия. То е било наясно, че никой уважаващ себе си съд няма да издаде присъда, базираща се на такава експертиза, пък и защитата лесно би я оборила. Това лице е възпрепятствало правосъдието.
Делото е отложено за 16 октомври.
На 30 септември 2014 г. Със следователско постановление двете тефтерчета, черното и червеното, са предоставени на Стефан Бенчев- криминалист от Института по криминалистика на МВР за истинска графична експертиза.
На 16 октомври 2014 г. експертизата не е готова, затова делото пак се отлага, този път за 20 ноември.
На 29 октомври 2014. следовател е изискал обратно тефтерчетата заради предстоящо заседание по делото на САС.
5 ноември 2014 г. Бенчев тръгва да ги носи, но на бул „Монтевидео“ , т.е. близо до столичното следствие, те … изчезват. По-късно вътрешният министър Веселин Вучков (гербаджия, който до февруари 2013 г. беше зам.-министър на Цветан Цветанов!) пусна версията, че Бенчев спрял да смени спукана гума и в това време дошъл на метър от него и отмъкнал от колата чантата му. В нея били тефтерчетата и – внимание! – папка с други документи по делото на Златанов, плюс 180 лв. Какви документи е имало в изчезналата папка – не знаем.
Излъга ли Вучков и защо вещото лице не е уведомило МВР за „обира”?
Странно, уж е криминалист, че даже и доктор по криминалистика, но в този момент лицето Бенчев не намира за нужно да уведоми веднага следствието, че всички доказателства по делото на Златанов са изчезнали. Бенчев не си дава труда да отиде даже в полицията. Той отива в 6-то РПУ чак на 6 ноември и заявява, че са му „изчезнала“ чантата с документи. Той не споменава, че е станал жертва на кражба. Не споменава и какви са изчезналите тефтери и останалите документи. Поради това полицията не тръгва да ги издирва. Тоест, Бенчев е действал така, че да възпрепятства правосъдието и да даде повече време на евентуалния крадец (ако той не е плод на въображението на министър Вучков).Заличаването на доказателства е направено така, че дори съмнителният Бенчев трудно може да получи обвинение. Специалистите твърдят, че в този случай умисъл е много трудно да се докаже.
Операцията е перфектна. Б.Б. Ц.Ц. и Р.П. излизат сухи, също като босовете на мафията по филмите.
Българите тук си казват „Да бе, работата е ясна, инициалите от тефтера дойдоха на власт и затриха доказателствата срещу себе си. Два трупа и два изчезнали тефтера – следствието приключи, забравете!”
Имаше такъв италиански филм за мафията. Ние обаче нямаме нужда от филми. Мафията си я гледаме всеки ден по новините.
Няма коментари:
Публикуване на коментар